Koordynator oddziału:

Lek. Renata Fiuk-Kuszka

Położna koordynująca – mgr Anna Majda-Sandomierska

Lekarze:

Lek. med. Piotr Błaszczyk – specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Dariusz Osadowski – specjalista ginekologii i położnictwa

Lek. Janusz Flak – specjalista chorób kobiecych i położnictwa

Lek. Dariusz Zaryjewski – specjalista ginekologii i położnictwa

Lek. Renata Dominikowska – specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. Tomasz Neumann

Lek. Magdalena Huzarewicz

Lek. Łukasz Bielawski

Lek. Michał Lubiński

Lek. Anita Gawlińska

 

Naszym Pacjentkom oferujemy opiekę przed, śród i poporodową w zakresie zarówno porodów fizjologicznych  jak i patologii ciąży.

BLOK PORODOWY

W ofercie mamy dwie jednoosobowe sale porodów rodzinnych. Każda z nich wyposażona jest w toaletę z prysznicem. Na salach znajdują się urządzenia ułatwiające poród, takie jak materac, gumowe piłki, worek sako, drabinkę i inne.

Porody prowadzone są w sposób aktywny przez doświadczone położne pod nadzorem lekarza, w dowolnie wybranej przez rodzącą pozycji – można chodzić, kucać, klęczeć, leżeć lub siedzieć. W razie potrzeby przy porodzie obecny jest lekarz pediatra. Monitorowanie porodu odbywa się dzięki nowoczesnej aparaturze KTG.

Oddział dysponuje salą operacyjną, gdzie w razie konieczności wykonuje się cięcia cesarskie.

 

Bezpośrednio po porodzie, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, nagiego noworodka kładziemy na brzuchu mamy (kontakt „skóra do skóry”), która może go przytulić i przystawić do piersi. Dzięki temu dziecko szybciej adaptuje się do nowych warunków, wzmacnia się więź między matką, a dzieckiem.

Po porodzie mama razem ze swoim dzieckiem przebywa na Bloku Porodowym  jeszcze 2 godziny, następnie przewożona jest do Oddziału Położniczo – Noworodkowego. Podczas pobytu w oddziale mama pod troskliwym okiem personelu  poznaje zasady karmienia piersią i pielęgnacji dziecka. Zgodnie z nowoczesnymi tendencjami w położnictwie preferujemy karmienie piersią od pierwszej godziny życia dziecka zarówno po porodzie fizjologicznym jak i po cięciu cesarskim.

72-godzinny pobyt pacjentki po porodzie zapewnia optymalną opiekę ze strony personelu, wychwycenie wczesnej patologii noworodka i umożliwia przygotowanie do samodzielnej opieki nad maluszkiem w domu.

ODDZIAŁ GINEKOLOGII

Oddział Ginekologiczny świadczy usługi w zakresie chorób kobiecych od okresu pokwitania do późnej starości.  Nie prowadzimy patologii ciąży.

Wykonujemy w znieczuleniu wszelkie zabiegi diagnostyczne i lecznicze, większość z nich powiązana jest z diagnostyką chorób nowotworowych narządu rodnego. W każdym przypadku diagnoza oparta jest na dostępnych badaniach laboratoryjnych, bakteriologicznych, ultrasonograficznych, tomografii komputerowej oraz badaniu histopatologicznym (mikroskopowym) pobranego materiału diagnostycznego.

Zapewniamy całodobową opiekę położniczą, pediatryczną oraz anestezjologiczną. Możliwa jest też opieka ze strony psychologa zatrudnionego w szpitalu.

Przypadki nagłe przyjmowane i  rozwiązywane są bez skierowania „z marszu”. Natomiast pacjentki ze skierowaniem zgłaszają się do przyjęcia w dogodnym dla siebie czasie i tak aby pobyt w oddziale skrócić w sposób maksymalny.

Przyjęcia i zapisy pacjentek do operacji odbywają się osobiście lub po uzgodnieniu telefonicznym z ordynatorem oddziału dr Januszem Zalewskim

Największym atutem naszej placówki jest wieloletnie doświadczenie pracującego
w nim personelu i umiejętność życzliwego podejścia do każdej osoby indywidualnie. Każdej z Pań korzystających z usług naszego oddziału zapewniamy maksimum poszanowania intymności, przekonań religijnych i przyzwyczajeń.

wyciąg z Przewodnika dla Pacjenta Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Malborku – pełna treść w zakładce – DLA PACJENTA.

  1. Pacjent ma prawo wyboru szpitala posiadającego umowę z NFZ w danym zakresie, na terenie całej Polski.
  2. Skierowanie na leczenie szpitalne może być wystawione przez każdego lekarza lub felczera. Skierowanie do szpitala może być wystawione również przez lekarza, który nie jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego.
  3. Skierowanie do szpitala wystawiane jest wtedy, gdy cel leczenia nie może być osiągnięty w warunkach ambulatoryjnych.
  4. Szpital zapewnia rejestrację na podstawie zgłoszenia, w szczególności: osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem osoby trzeciej.
  5. W stanach nagłych, gdy nieudzielenie pomocy medycznej może stanowić przyczynę utraty zdrowia lub życia, świadczenia zdrowotne udzielane są bez skierowania.
  6. Lekarz kierujący pacjenta do szpitala zobowiązany jest dołączyć do skierowania wyniki niezbędnych badań diagnostycznych i przeprowadzonych konsultacji, a także wszelkie istotne informacje o dotychczasowym leczeniu specjalistycznym lub szpitalnym.
  7. Przyjęcia pacjentów do Szpitala odbywają się całodobowo w dwóch trybach: planowym – na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza lub felczera lub w trybie nagłym.

wyciąg z Przewodnika dla Pacjenta Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Malborku – pełna treść w zakładce – DLA PACJENTA.

Pacjent powinien zabrać ze sobą oprócz dokumentów:

  1. Środki higieniczne do mycia, szczoteczkę i pastę do zębów, stosowane kremy i balsamy, przybory do golenia,
  2. W szpitalu nie używaj gąbki do mycia – wskazane są jednorazowe myjki (w szczególności na oddziałach zabiegowych).
  3. Ręczniki, koszula, piżama, szlafrok, środki czystości, kapcie, klapki pod prysznic,
  4. Kubek lub szklankę, sztućce (można mieć własne).
  5. W celu kontaktu z osobami bliskimi – telefon komórkowy, istnieje tez możliwość skorzystania z telefonu w oddziale.
  6. W chwili przyjęcia, pacjent zobowiązany jest oddać ubranie wierzchnie rodzinie lub przechować w magazynie szpitalnym.
  7. Nie należy przynosić ze sobą rzeczy drogocennych, biżuterii, pieniędzy. Szpital nie bierze za nie odpowiedzialności.
  8. Rodzice mogą przynieść swoim dzieciom ich ulubione maskotki, zabawki, gry, książki.
  9. Zasady przyjęcia i wypisu zostały szczegółowo opisane w Regulaminie Organizacyjnym Szpitala.