4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Tego dnia możemy nie tylko symbolicznie wyrazić solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zacząć dbać o swoje zdrowie.

 

 

Zdaniem portalu onkologicznego Zwrotnik Raka (zwrotnikraka.pl) oraz Fundacji Rak’n’Roll Wygraj Życie, trafniejsze i bardziej neutralny od Światowego Dnia Walki z Rakiem byłby Światowy Dzień Raka, skoro to World Cancer Day.

 

Rak to choroba, którą się leczy

– W opisywaniu chorowania na raka i leczenia nowotworów odwołujemy się często do terminologii wojskowej: „iść na wojnę”, „wygrać”, „przegrać”, „pokonać”, „bitwa”. Skoro choroba jest etapem w życiu, a coraz więcej osób wraca do zdrowia, powinien się zmienić również sposób mówienia o chorobach, w tym o raku, który ciągle przedstawiany jest jako „najstraszniejszy z możliwych scenariuszy” – czytamy na zwrotnikraka.pl.

 

Tymczasem zdaniem zwolenników takiego podejścia, warto zacząć oswajać chorobę onkologiczną i nie budować wokół niej dodatkowego napięcia. Dlatego lepiej mówić o niej neutralnie: „chorować na raka”, „przechodzić przez raka”, „mieć nowotwór”, zamiast: „walczyć z rakiem” „toczyć bitwę z chorobą” „pokonywać dziadostwo”.

Gdy mówimy, że ktoś „walczy z rakiem”, zakładamy, że to, co dzieje się w chorobie, jej przebieg, zależy od pacjenta, że ma na niego wpływ – bo przecież „walczy”. A od pacjenta zależy wyłącznie to, czy będzie się leczył, czy nie będzie.

 

Obiektywnie patrząc, chory ani nie wygra, ani nie przegra – bo nie było żadnej walki. Było leczenie. To, w jaki sposób mówimy o Światowym Dniu Walki z Rakiem, rzutuje na to, jak będziemy patrzeć na przechodzenie przez chorobę. Czy straszenie nowotworem ułatwi zachęcanie do wykonywania badań profilaktycznych? Badacze języka i komunikolodzy mówią: nie! – podkreśla zwrotnikraka.pl.

 

Pacjenci często wiedzą, że niewiele od nich zależy, więc są psychicznie wyczerpani „walką”, którą wymuszała na nich rodzina. Czują presję, by zadowolić bliskich – mieć lepsze wyniki „pokonać dziada”.

– Żyli w ciągłej „gotowości”, nie dawali sobie prawa do słabości. Przeżywanie lęku, rozczarowania, frustracji, ale także radości – wszystkich emocji, które mogą pojawiać się w chorobie, jest niezwykle ważne. Świadome ich doświadczenie pomaga w zachowaniu zdrowia psychicznego w trakcie leczenia i komfortu życia potem – przyznają na zwrotnikraka.pl. – Każdy chory ma prawo do wyboru swojej opowieści o raku. Jeśli chce mówić, że „walczy” – ma do tego prawo, powinniśmy to uszanować. Wybór opowieści należy jednak do osoby opowiadającej – chorej. Obserwatorzy powinni pozostać neutralni. W narracji, którą posługujemy się w Rak’n’Rollu i Zwrotniku Raka, mówimy o raku neutralnie – używamy określeń „chorowanie” lub „przechodzenie przez chorobę, przez raka” (rak – jak każda choroba – jest przecież etapem życia, jego częścią). Narzucanie pacjentom i chorym wojennej metaforyki – która występuje choćby w nazwie Światowy Dzień WALKI z Rakiem – to odbieranie im prawa do przyjęcia wszystkich emocji związanych z chorobą, opowiedzenia i przeżycia jej po swojemu.

 

Terminologia to jedno. Ważna jest profilaktyka

Gdy mowa o raku, nie można nie wspomnieć, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka.

W 1987 roku po raz pierwszy opublikowano Europejski Kodeks Walki z Rakiem, który stanowi doskonałe źródło wiedzy dotyczącej profilaktyki raka. Główne przesłanie Kodeksu brzmi:

Prowadząc zdrowy tryb życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych.

 

Oto główne zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem:

  • Nie pal.
  • Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
  • Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  • Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
  • Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
  • Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.
  • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
  • Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
  • Uważaj na wysoki poziom radonu w otoczeniu.
  • Karm piersią. Unikaj hormonalnej terapii zastępczej.
  • Zaszczep dziecko przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV.
  • Bierz udział w badaniach przesiewowych w celu wczesnego wykrywania raka jelita grubego, raka piersi i raka szyjki macicy!

 

Poradnie onkologiczne w Powiatowym Centrum Zdrowia

Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Malborku prowadzi:

  • Poradnię Onkologiczną na parterze budynku Przychodni na terenie szpitala przy ul. Armii Krajowej 105/106,
  • Poradnię Onkologiczną w budynku Szpitala w Nowym Dworze Gdańskim przy ul. Dworcowej 12.

Nasi specjaliści zapewniają opiekę pacjentom z podejrzeniem nowotworu lub ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Zajmują się między innymi:

  • rozpoznawaniem i diagnostyką chorób nowotworowych;
  • planowaniem niezbędnych badań;
  • kwalifikacją do systemowego leczeniem chorych na nowotwory złośliwe (chemioterapia, – hormonoterapia, immunoterapia, leczenie wspomagające);
  • wykonywaniem zabiegów diagnostycznych takich jak biopsja cienkoigłowa, biopsja gruboigłowa, biopsja mammotomiczna;
  • wykonywaniem małych zabiegów chirurgicznych;
  • kwalifikacją do leczenia uzupełniającego w okresie przed lub pooperacyjnym;
  • oceną wyników leczenia oraz oceną i leczeniem działań niepożądanych prowadzeniem chorych po zakończeniu terapii przeciwnowotworowej.

Co ważne, do skorzystania z bezpłatnych usług Poradni Onkologicznej w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia nie jest wymagane skierowanie. Natomiast osobom nieubezpieczonym lekarze specjaliści świadczą usługi odpłatnie, zgodnie z obowiązującym cennikiem.

 

Wszystkich pacjentów obowiązuje wcześniejsza rejestracja. W Malborku zarejestrować można się od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18 osobiście lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 55 646 03 20. W Nowym Dworze Gdańskim rejestrować można się telefonicznie, dzwoniąc pod nr 55 247 24 71.

 

Numer alarmowy        55 646 02 00