8 listopada obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. To dobra okazja, by przeanalizować, co jemy. Inicjatorom zależy przede wszystkim na promowaniu dobrych nawyków żywieniowych i informowaniu o konsekwencjach złej diety i otyłości, która traktowana jest już jak epidemia współczesnych czasów.
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania przypada na 8 listopada. Został zainicjowany całkiem niedawno, bo w 2007 roku, przez Komisję Europejską, która połączyła siły z Euro- Toques, organizacją zrzeszającą europejskich szefów kuchni. Skąd ten pomysł? Bo w całej Europie zaczęto dostrzegać, że otyłość to epidemia XXI wieku.
Przewidywania dotyczące zachorowań są przygnębiające. W 2035 r. na świecie będzie 4 mld osób z nadwagą lub chorobą otyłościową. Z prognoz dla Polski wynika, że w 2035 roku ponad 35 proc. dorosłych mężczyzn i ponad 25 proc. dorosłych kobiet będzie chorych na otyłość. Szacuje się, że refundacja leczenia konsekwencji choroby otyłościowej wyniosła w 2023 roku co najmniej 3,8 mld zł – przyznaje Aleksandra Błaszczyk, dietetyk w Powiatowym Centrum Zdrowia sp. z o.o.
Nadwaga przyczynia się do problemów ze zdrowiem: cukrzycy, schorzeń wątroby, chorób serca, raka, nadciśnienia, udaru mózgu i depresji. Należy pamiętać, że zdrowe odżywianie to przede wszystkim profilaktyka chorób, a także inwestycja w prawidłowy rozwój układu odpornościowego.
Dlatego głównym celem Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania jest promocja najlepszej żywności i wysokiej jakości produktów. To także uświadamianie, jak ważne jest regularne spożywanie posiłków i ich zawartość oraz informowanie o konsekwencjach złej diety.
Akcja ma na celu trafienie do ludzi młodych, jak i dorosłych. Jak wyliczono, w Europie każdego roku liczba dzieci cierpiących na nadwagę wzrasta o 400 tysięcy.
Ważne jest, by każdy, i mały, i duży, zdecydował się na umiarkowaną, ale codzienną aktywność fizyczną oraz właściwe nawyki żywieniowe. Prawidłowy sposób żywienia to 80 proc. sukcesu w walce z nadwagą i otyłością.
Oto, co radzi w tej kwestii Ministerstwo Zdrowia:
- Spożywaj posiłki regularnie, czyli 4–5 posiłków co 3–4 godziny.
- Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, co najmniej połowę tego, co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: trzy czwarte – warzywa i jedna czwarta – owoce.
- Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
- Codziennie spożywaj co najmniej 2 duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem i – częściowo – serem.
- Ograniczaj spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego, i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg na tydzień. Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
- Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
- Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
- Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak.
- Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 litra dziennie.
- Nie spożywaj alkoholu.
W naszych szpitalach rygorystycznie przestrzegamy zasad prawidłowego żywienia. Powiatowe Centrum Zdrowia Spółka z o. o. w Malborku przystąpiło do programu Ministerstwa Zdrowia „Dobry posiłek w szpitalu”. Na naszej stronie internetowej TUTAJ na bieżąco przedstawiamy nie tylko jadłospisy pacjentów, ale również zdjęcia codziennych posiłków.